Od 25 maja obowiązują nowe przepisy o ochronie danych osobowych, tj. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").
W związku z tym informujemy o zasadach, na jakich przetwarzamy dane osobowe. Przygotowaliśmy dla Państwa niezbędne informacje, które znajdziecie w Polityce prywatności serwisu. Dzięki niej dowiecie się w jaki sposób możemy przetwarzać Państwa dane osobowe oraz jakie macie Państwo związane z tym prawa. 
Aby zapewnić najwyższą jakość usług, wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej. Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostęp do nich w Polityce prywatności oraz w Polityce plików cookies.

close

Transformacja gospodarki a prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych

Transformacja gospodarki a prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych

Transformacja gospodarki a prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych

Więcej szczegółów


16,00 zł brutto

04/010

Stan: Dostępny

1000 dostępnych

Program lojalnościowy Kupując teraz ten produkt otrzymasz 1 punkt lojalnościowy. Twój koszyk wyniesie 1 punkt może być zamienione na jeden bon o wartości 0,30 zł.


30 inne produkty z tej samej kategorii:

Tytuł:  Transformacja gospodarki a prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych,  

Liczba stron:  17, 

Cena:  16,00 zł, 

Kategoria:  Ekonomia, 

Wysyłka:  gratis (poczta elektroniczna),

Język publikacji:  polski,

Literatura:  tak

Przypisy:  tak

Format:  publikacja w formacie pliku PDF, do czytania na ekranie monitora za pomocą darmowego oprogramowania Adobe Reader, tekst można również kopiować do dowolnego edytora tekstu, np. Worda. 

 


KRÓTKI OPIS


       W dotychczasowej historii ludzkości każda trwała zmiana porządku gospodarczego następowała ewolucyjnie. Stopniowo kształtowały się nowe stosunki społeczno-ekonomiczne i pojawiały się nowe instytucje publiczne, bądź dotychczasowe zmieniały swe funkcje. Poszczególne części gospodarki lub elementy jej funkcjonowania zmieniały się w różnym tempie. Jedynie zmiany polityczne miały często charakter rewolucyjny, choć przyczyny tak gwałtownych zmian narastały wcześniej stopniowo. Obecne przeobrażenia społeczno-ekonomiczne w Polsce i w innych krajach postsocjalistycznych tez muszą następować etapami. Skokowe zmiany są niemożliwe ze względu na charakter stosunków występujących między podmiotami gospodarczymi.

       Obecna reforma gospodarcza, nazywana wielką reformą lub – częściej – transformacją systemową, nie jest pierwszą próbą zmiany modelu funkcjonowania gospodarki nakazowo-rozdzielczej w gospodarkę rynkową lub quasi-rynkową. Próby takie podejmowano w Polsce od połowy lat pięćdziesiątych. Odchodzono (lub usiłowano to robić) od stalinowskiego systemu gospodarczego, gdyż stawał się on coraz bardziej nieefektywny. Reformatorzy dążyli najczęściej do naprawy (poprawy) systemu, a nie do zerwania z nim, gdyż myśl taka uważana byłaby za zdradę ideałów socjalistycznych. Szukano sposobów realizacji tzw. trzeciej drogi w postaci socjalizmu rynkowego. Próby wprowadzania radykalnych zmian napotykały silny opór ideologów i beneficjentów ówczesnego systemu. Dla zasadniczych zmian brakowało szerszego i trwalszego poparcia społecznego oraz zdecydowanej pomocy zewnętrznej. Dopiero odsunięcie od władzy rządzącej partii komunistycznej w drugiej połowie 1989 r. stworzyło możliwości radykalnych zmian politycznych i gospodarczych. Jednak efektem wcześniejszych prób reformowania gospodarki polskiej było społeczno-psychologiczne przygotowanie narodu do transformacji ustrojowej.

       Fundamentem gospodarki rynkowej jest szeroka swoboda gospodarcza w zakresie tworzenia podmiotów gospodarczych i ich działalności. Mają one nieskrępowaną możliwość wyboru profilu produkcji i usług, rodzaju inwestycji, sposobu alokacji posiadanego kapitału, obrotu towarami itp. Pełna wolność gospodarcza oznacza podejmowanie samodzielnych decyzji dotyczących produkcji, alokacji, konsumpcji, siły roboczej i kształtowania cen. Warunkiem urynkowienia gospodarki jest więc istnienie samodzielnych przedsiębiorstw i ich nastawienie na powiększenie nadwyżki finansowej.Czy zatem Polska przechodząc do gospodarki rynkowej zbliży się do owego „centrum”, czy też w długim okresie (liczonym na pokolenia), znajdzie się na „peryferiach”, z krajami biednymi, z ciągłymi kłopotami gospodarczymi i społecznymi? Niezbędne zdaje się uzyskanie odpowiedzi na to pytanie.


  Brak komentarzy klienta.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Proszę sie zalogować.

Copyright © 2013-2018 MKeBOOKI - All rights reserved | Projekt i wykonanie: MKPUBLIKACJE.PL