Tytuł: Proces przekształceń własnościowych. Skutki pozytywne i negatywne,
Liczba stron: 18,
Cena: 15,00 zł,
Kategoria: Ekonomia,
Wysyłka: gratis (poczta elektroniczna),
Język publikacji: polski,
Literatura: tak
Przypisy: tak
Format: publikacja w formacie pliku PDF, do czytania na ekranie monitora za pomocą darmowego oprogramowania Adobe Reader, tekst można również kopiować do dowolnego edytora tekstu, np. Worda.
KRÓTKI OPIS
Rozpoczęta w 1990 roku prywatyzacja polskiej gospodarki nie byłaby możliwa bez przeobrażeń systemowych, których genezą był kryzys systemu państw realnego socjalizmu. Przyczyn tego stanu rzeczy upatruje się w wielu istotnych faktach m. in. prymacie polityki nad ekonomią i pozostałymi dziedzinami życia społecznego. Należy jednak pamiętać, że złożoność procesu transformacji systemowej polega na tym, że obejmuje on nie tylko sferę życia gospodarczego, ale również cały obszar życia politycznego jak również sferę społeczną.Proces transformacji systemowej poza zmianą świadomości społecznej oddziałuje także na system polityczny, który zmierza do przekształcenia w demokrację pluralistyczną, opierającą się w dużym uproszczeniu na trzech głównych zasadach: zasadzie tzw. pluralizmu politycznego tj. dopuszczeniu do legalnej walki o władzę zróżnicowanych pod względem ideowo-programowym ugrupowań, zasadzie wolnej gry sił politycznych tzn. uznaniu, iż walka o władzę powinna odbywać się na zasadach równorzędności oraz zasadzie rządów alternatywnych, co oznacza utrzymanie legalnej opozycji krytykującej poczynania ekipy rządzącej oraz zdolnej do ewentualnego jej wymienienia.Transformacja systemu politycznego nie byłaby jednak możliwa bez zmian w systemie ekonomicznym.
Celem prywatyzacji w trakcie realizowania transformacji systemowej jest odejście od doktrynalnie pojmowanego w realnym socjalizmie monopolu własności państwowej. Należy jednak pamiętać, że gospodarka rynkowa nie wymaga bezwzględnego wdrożenia nowego monopolu w postaci własności prywatnej. Tym samym w transformujących się gospodarkach istnieje możliwość funkcjonowania różnych form własności, zaś o sukcesach na rynku decyduje przede wszystkim sprawność zarządcza kadry menedżerskiej.Podstawowym efektem transformacji systemu ekonomicznego jest zmiana struktury gospodarki, która sprowadza się przede wszystkim do jej denacjonalizacji, czyli alokacji majątku przedsiębiorstw państwowych do prywatnych podmiotów gospodarczych.